Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Małopolskie: Przetarg na 5-letnie przewozy w regionie. Polregio się odwołuje

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
08-01-2026
Ostatnia modyfikacja:
07-01-2026
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Małopolskie: Przetarg na 5-letnie przewozy w regionie. Polregio się odwołuje
fot. PolregioEZT z małopolskiego zakładu Polregio
Trwa przetarg Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na kolejowe przewozy pasażerskie użyteczności publicznej. Przedmiot zamówienia podzielono na trzy pakiety, z których każdy obejmuje zarówno linie wewnątrz województwa, jak i połączenia stykowe. Oferty można składać do 28 stycznia.

Pierwszy z pakietów obejmuje przewozy kolejowe w relacjach: Kraków – Bielsko-Biała, Zakopane – Chabówka – Nowy Sącz, Kraków – Olkusz – Wolbrom, Kraków – Sucha Beskidzka – Zakopane oraz Kraków – Sucha Beskidzka – Żywiec. Przewozy te mają być obsługiwane taborem udostępnionym przez organizatora: czterema EZT serii EN99 (41WE o numerach od 001 do 004) i dwoma EN64 (40WEa-002 i 003).

W skład drugiego pakietu wchodzą odcinki: Kraków – Kraków Nowa Huta – Podłęże – Tarnów, Nowy Sącz – Chabówka (zwraca uwagę pokrywanie się w tym przypadku z pakietem pierwszym), Stróże/Gorlice – Jasło, Kraków – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój i Kraków – Tarnów – Dębica. UMWM zamierza tu udostępnić sześć jednostek EN63A o numerach: 36WEa-001-004 oraz 017-018.

Trzecia część zamówienia to linie komunikacyjne Kraków – Sędziszów – Jędrzejów – Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski oraz Tarnów – Kraków – Trzebinia – Katowice. Tabor wyznaczony do tego celu przez zamawiającego to pięć EN78A (31Web-003-004 i 007-009). W każdym z pakietów wybrany przewoźnik będzie musiał uzupełnić flotę własnymi pojazdami „w liczbie umożliwiającej realizację rozkładu jazdy”.

Przewozy te mają być wykonywane od 13 grudnia bieżącego roku do 13 grudnia roku 2031. Zamawiający informuje, że w każdym pakiecie przewiduje możliwość skorzystania z opcji (zlecenia dodatkowej pracy eksploatacyjnej). Łatwo zauważyć, że w zakresie przetargu nie uwzględniono wszystkich linii obsługiwanych przez kolej regionalną w województwie: w wykazie brakuje obydwu tras łączących Kraków z Oświęcimiem (przez Trzebinię i przez Spytkowice), a także krakowskiego połączenia lotniskowego. Jedynym kryterium oceny ofert będzie ich cena.

W przetargu wniesiono już jedno odwołanie. Według Polregio UMWM „wskazał wartości pracy zleconej w ramach prawa opcji, która zgodnie z treścią załącznika 2AA do SWZ w ramach pakietu nr 2 może wynosić ponad 50%, a w pakiecie nr 3 nawet ponad 100% więcej niż praca zlecona w ramach zamówienia podstawowego”. Przewoźnik zakwestionował także czas, jaki organizator zastrzegł sobie na poinformowanie zwycięskiego przewoźnika o skorzystaniu z prawa opcji (do 1 sierpnia roku poprzedzającego). Zdaniem operatora wyznaczenie tak krótkiego terminu narusza unijne rozporządzenie 2007/1370 i nie pozostawia wystarczającej ilości czasu na konieczne przygotowania.

Spółka ma też zastrzeżenia do wymogu, by uczestnicy postępowania przedstawili w ofercie koszt jednostkowy realizacji zamówienia w ramach prawa opcji w całym okresie trwania umowy. Sprzeciw Polregio wzbudził ponadto – między innymi – zbyt napięty harmonogram całego przetargu, nieuzasadnione wymagania co do własnego taboru przewoźnika (począwszy od rozkładu jazdy 2027/28 co najmniej połowa pojazdów ma być nie starsza niż 15 lat, licząc od produkcji lub od ostatniej naprawy P5, liczby tej nie może też przekroczyć średni wiek całej floty) oraz fakt, że poza przedmiotem zamówienia pozostawiono ponad 800 tysięcy pockm pracy eksploatacyjnej, realizowanej w obecnym rocznym rozkładzie jazdy na terenie województwa. Nie jest ona objęta obecnie inną umową z innym operatorem o świadczenie usług publicznych w transporcie kolejowym.

– (…) nie została uwzględniona w niniejszym przetargu nieograniczonym i nie jest możliwa do zlecenia w trybach niekonkurencyjnych, co jednocześnie uniemożliwia Odwołującemu rzetelną kalkulację oferty, do której sporządzenia Operator musi znać całkowity zakres potencjalnej pracy eksploatacyjnej w Województwie Małopolskim i tym samym obowiązków Odwołującego już na etapie składania oferty – przekonuje Polregio. Spółka domaga się unieważnienia przetargu albo zmiany „wadliwych prawnie, nieuzasadnionych, nieprecyzyjnych, nieproporcjonalnych i dyskryminujących postanowień SWZ”.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKP Intercity znów chcą wynająć wagony 2 klasy

Tabor i technika

PKP Intercity znów chcą wynająć wagony 2 klasy

Jakub Rösler 11 grudnia 2025

PKP Intercity: Oferta SKPL na wynajem wagonów nadal w grze

Tabor i technika

PKP Intercity: Będzie przetarg na utrzymanie Pendolino

Tabor i technika

PKP Intercity: Będzie przetarg na utrzymanie Pendolino

Łukasz Malinowski 25 listopada 2025

Zobacz również:

Małopolska chwali się koleją. Ale nie całą

Komentarze

Jest szansa na weekendowe pociągi Kraków – Gorlice

Pasażer

Pozostałe z wątku:

PKP Intercity znów chcą wynająć wagony 2 klasy

Tabor i technika

PKP Intercity znów chcą wynająć wagony 2 klasy

Jakub Rösler 11 grudnia 2025

PKP Intercity: Oferta SKPL na wynajem wagonów nadal w grze

Tabor i technika

PKP Intercity: Będzie przetarg na utrzymanie Pendolino

Tabor i technika

PKP Intercity: Będzie przetarg na utrzymanie Pendolino

Łukasz Malinowski 25 listopada 2025

Zobacz również:

Małopolska chwali się koleją. Ale nie całą

Komentarze

Jest szansa na weekendowe pociągi Kraków – Gorlice

Pasażer

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij